کاربر گرامی خوش آمدید

چگونه درس را سریع حفظ کنیم؟(قسمت اول)

آیا مطالبی که شب گذشته خوانده اید را به یاد می آورید؟ حفظ کردن مطالبی که نیاز دارید آسان است اما دستورالعمل های خاصی دارد که بر اساس نوع یادگیری شما تعیین می شود. کاری که شما باید انجام دهید این است که بفهمید روش کار برای شما چیست. به زودی شما اصول حفظ اساسی را یاد می گیرید.

یادگیرنده شنوایی

در اینجا برخی ویژگی هایی آورده شده که به شما در تشخیص کمک می کند:

  • اگر شما اطلاعاتی که در گفتگو یا سخنرانی می شنوید را با جزییات به خاطر داشته باشید.
  • اگر فراگیری زبان های دیگر برای شما راحت است.
  • اگر شما یک سخنران خوب هستید و می توانید به طور واضح منظور خود را بیان کنید.
  • اگر شما استعدادهای موسیقی داشته باشید.

گوش کنید. اگر شما تمام اطلاعاتی را که می شنوید می توانید به راحتی حفظ کنید احتمالا شما یک یادگیرنده شنوایی هستید.

 

 

 یک نفس عمیق بکشید. قبل از مرور یک مقاله طولانی آن را به بخش های کوچکتر بشکنید. بررسی کنید و به روابط بین عناصر و تجربه خود توجه داشته باشید. لازم نیست تمام روابط منطقی باشند می توانند جالب، خنده دار و لذت بخش باشند. اگر شما در حال حفظ کردن یک مطلب تاریخی هستید می توانید آن را در ذهن خود با یک اتفاق خنده دار تجسم کنید. می توانید یک داستان زنده در مورد آنچه می خواهید به ذهن بسپارید، درست کنید. یا یک نقاشی از آن مطالب بکشید.

 

 

  تکرار کنید. استفاده از تکرار و گوش دادن به شما کمک می کند تا آسان تر حفظ کنید.

 

مطلب اول را بخوانید ، بدون این که روی کتاب را نگاه کنید چیزهایی که خوانده اید را بلند با خود بگویید.

مطلب دوم را بخوانید ،بدون اینکه به کتاب نگاه کنید دوباره هر دو مطلب را بلند با خود بگویید.

مطلب سوم را بخوانید ،بدون اینکه به کتاب نگاه کنید هر سه مطلب را با صدای بلند تا جایی که به یاد دارید بگویید.

این کار را تا زمانی که بتوانید تمام مطالب را بدون نگاه کردن روی کتاب بگویید، ادامه دهید. زمانی که شما در پایان مطالب خود هستید سعی کنید سه بار کل مطالب را با خود بگویید. اگر شما نمی توانید آن را سه بار تکرار کنید دوباره شروع کنید.

یک استراحت کوتاه داشته باشید. مهم است که ذهن خود را تازه نگه دارید. در بین حفظ کردن ۲۰ تا۳۰ دقیقه استراحت کنید. کاری که شما از آن لذت می برید مانند قدم زدن در پارک یا تلفن زدن یا هر کار دیگری که دوست دارید در وقت استراحت خود انجام دهید. این زمان استراحت مغز شما و رمز گذاری برای فرستادن اطلاعات به حافظه بلند مدت شما است.

محفوظات خود را بررسی کنید. بعد از استراحت امتحان کنید ببینید هنوز هم مطالب را حفظ هستید. اگر حفظ هستید برای حفظ بقیه مطالب ادامه دهید و اگر نه دوباره مراحل را برای مطالب قبلی تکرار کنید.

به خودتان گوش کنید. صدای خودتان را وقتی دارید مطالب را تکرار می کنید ضبط کنید و قبل از خواب صدای ضبط شده را گوش کنید. تکرار در خواب می تواند به تقویت مفاهیمی که آگاهانه بدست آورده اید کمک کند.

به دیگران گوش دهید.اگر شما می توانید تلاش کنید در سخنرانی پیرامون مطالب خود شرکت کنید. گوش دادن به مطالب برای بار دوم وسوم اغلب می تواند کافی باشد تا مطالب در ذهن شما قرار بگیرند.

به اطراف حرکت کنید. در حالی که مطالعه می کنید و مطالب را برای خود تکرار می کنید به اطراف اتاق خود حرکت کنید. با قدم زدن شما هم ازطرف راست و هم از طرف چپ مغز خود استفاده می کنید و مطالب را آسانتر حفظ خواهید کرد.